Miértek és érzések

2025.02.17

 Ha az ember a lovakkal való tanulásra adja a fejét, legyen az lovaglás vagy földimunka, az alap ismeretségen kívül fontos tudni azt, hogy mit miért teszünk, mi miért úgy jó. Ha tudod, hogy miért úgy csináljuk, akkor sokkal könnyebben be is rögzül a tanult dolog, és logikusan át is tudjuk gondolni, rögtön nem is tűnik olyan nehéznek megtanulni.

 Sokszor előfordul, hogy látunk valamit egy nálunk sokkal tapasztaltabb lovastól, ami jól néz ki, a ló is korrektül dolgozni, próbálod leutánozni. Ilyenkor vagy sikerül, vagy nem. Általában nem, mert nem tudod, hogy melyik jelet, korrekciót miért használod, illetve, hogy mit kell érezned akkor, amikor arra szükség van vagy már nincsen szükség.

Vegyünk egy egyszerű példát:
A ló dől befelé a vállán.

Laikus lovas azt érzi, látja, hogy elmegy a ló az egyik irányba, ekkor azt teszi, hogy külső kézzel kihúzza a ló fejét, de a ló nem mozdítja a vállát, maximum kilép, de fel nem emeli, a feje még mindig kint.
Tréner és magas szintű lovas szemmel és érzéssel pedig azt érezzük, hogy a ló a belső vállára dől, lecsapja a "kört". Amit ekkor tenni kell valójában, az egy sokkal összetettebb dolog.

  • A külső lábat elvesszük.
  • Miért? Hogy megnyissuk az ajtót kifelé a ló számára.
  •  A belső szárat az ellentétes vállunk irányában nekitámasztjuk a ló nyakának és enyhén felhúzzuk, megtartjuk.
  • Miért? Hogy a belső vállát megtámasszuk és kiemeljük, illetve adjunk egy belső állítást hajlítással és ne húzzuk ki a fejét, mint a fentebb említett nem megfelelő példánál.
  • A belső lábat hevederhez tesszük.
  • Miért? Hogy ezzel is kérjük a válla kifelé emelését.
  • A külső szárral enyhén kifelé játszunk, mértéke a bedőléstől is függ.
  • Miért? Hogy megmutassuk neki, abba az irányba kell a vállával dolgoznia.

Amint a ló helyesen reagál, engedünk. Ha szükséges, újra kérjük. Soha ne kérjük folyamatosan a feladatot, összefogja kötni, hogy Te mire engedsz, azt fogja szívesen csinálni.

Ha új módszereket tanulsz, vagy csak alaposabban ugyan azt, érezni fogod a különbséget, és mindig a jobbik érzést, az őszintébb reakció érzését kell keresned. A fenti példa esetében azt, hogy érzed, a belső válla felfele-kifelé mozdul.

Soha ne elégedj meg azzal, hogy mit látsz és mit mondanak, ha nincs indokolva, hiszen a nem megfelelően kivitelezett feladat, korrekció többet árthat, mint használ, ha nem tudod, miért és hogyan csinálod!